dr Járay Balázs
orvosigazgató
Személyesen is minden pácienssel alaposan átbeszélik a leleteket és a korábbi kórelőzményeket az egyik legnagyobb szövettani és citológiai diagnosztikával foglalkozó magánlaboratórium, az Eurofins Medserv Kft. munkatársai, akik amellett, hogy a legpontosabb mintavételt biztosító ultrahangvezérelt módszert alkalmazzák, további térítés nélkül segítenek a rosszindulatú daganattal diagnosztizált betegeik további ellátásának megszervezésében is. Dr. Járay Balázs, a Medserv alapítója és orvosigazgatója kiemeli: korántsem elegendő csak a szövettani minta vizsgálata, hiszen a pácienssel való személyes találkozás sokszor már egy fél diagnózissal felér.
Bemutatkozás
„Abban az időben, amikor végeztem az orvosi egyetemen, elég nehéz volt elhelyezkedni: volt nagyjából 350 végzős orvos és körülbelül 20 budapesti álláshely. Jelentkeztem néhány helyre, például a kardiológiai intenzívosztályra is, de oda – a megfelelő összeköttetések nélkül – nem sikerült bekerülnöm. A patológiai pályára viszont valamiért nem igazán jelentkeztek a végzős orvosok, így aztán úgy döntöttem, hogy ezt az utat választom, hiszen nagyon jó szakmai alapot ad, ha egy orvos néhány évet patológusként dolgozik. Ekkor még továbbra is úgy gondoltam, hogy később majd a kardiológiai intenzív osztályra szeretnék menni, de aztán annyira megszerettem a patológiát, hogy ezen a területen maradtam” – mondja Járay Balázs patológus, a citopatológiai vizsgálatokat végző Medserv Kft. (új nevén Eurofins Medserv Kft.) alapítója és ügyvezetője.
Egy alapvetően fontos képesség: a vizuális mintázatok felismerése
„Az első munkahelyem az ORFI-ban volt, ahol igyekeztem minél alaposabban elsajátítani a szövettani diagnosztikához szükséges tudásanyagot. Ez a tudásanyag meglehetősen terjedelmes, és sokat gondolkodtam akkoriban azon, hogy hogyan tudok majd végül mindent megtanulni. A szövettani diagnosztikai vizsgálatok elsajátításában nagyon sokat segített, hogy gyermekkorom óta vizuális típus vagyok: tizenéves koromban nagyon sok képzőművészeti albumot nézegettem, és képes voltam a klasszikus festményeket azok részleteiből, fejből felismerni. Ezt a képességemet később nagyon jól tudtam hasznosítani a patológiai szövettani diagnosztikában, hiszen ez a munka nagyon jelentős részben a vizuális mintázatok felismeréséről szól: ránézünk a szövettani mintára, feldolgozzuk a látottakat és asszociáljuk hozzá azt a tudást, amit évek alatt elsajátítottunk. Az orvosi tankönyvekből rengeteg elméleti, lexikális tudást lehet szerezni, egy igazán jó patológusnak azonban vizuális memóriával is rendelkeznie kell” – mondja Járay, aki a patológiai munka mellett továbbra is szeret művészetekkel foglalkozni, és a Kórházak Anno Facebook oldal adminisztrátoraként a történelmi Magyarország kórházainak korabeli képeslapjait is összegyűjtötte.
Rossz minőségű minták helyett ultrahangvezérelt mintavétel
„Hamarosan beleszerettem a szövettani diagnosztikába, és az ORFI-ban – ahol akkor ketten dolgoztunk rezidens orvosként Tanka Dezső professzor keze alatt – két év elteltével már én végeztem a rutin szövettani diagnosztikai vizsgálatokat, természetesen a megfelelő szakmai felügyelet alatt. A létező egyik legnehezebb területtel, a csont- és lágyrésztumorok szövettani diagnosztikájával kezdtem foglalkozni, ami jó szakmai alapot teremtett a későbbi munkámhoz: a csont- és lágyrésztumorok előfordulása viszonylag alacsony és ma is csak kevés helyen foglalkoznak ezeknek a daganatoknak a szövettani diagnosztikájával. Egy idő után a nőgyógyászati kenetek kiértékelését is rám bízták, amelyekből aztán évente nagyjából 1000-1500 vizsgálatot végeztem el. Ugyancsak én kezdtem el foglalkozni a pajzsmirigyből vett citológiai minták kiértékelésével, ami a csont- és légyrésztumorok diagnosztikájához hasonlóan szintén nem volt könnyű feladat, ezek ugyanis jellemzően igen rossz minőségű minták voltak akkoriban” – emlékszik vissza a patológus szakember.
„Szerettem volna elérni, hogy minél jobb minőségű keneteket kapjunk, ezért több kórházzal, köztük az Országos Onkológiai Intézettel és a Flór Ferenc Kórházzal is felvettem a kapcsolatot. Elértem, hogy engem is bevonjanak az aspirációs citológiai mintavételi folyamatokba, és a tapintásos vizsgálatok mellett a korábbiaknál jóval pontosabb mintavételezést biztosító ultrahangvezérelt mintavételi folyamatok is fokozatosan bevezetésre kerültek. Mindennek köszönhetően érezhetően javulni kezdett a patológiai diagnosztikai pontosság azokban a mintákban, ahol a mintavételezés már ultrahangvezérléssel történt” – mondja Járay.
A páciensekkel való személyes találkozás szinte már egy fél diagnózissal felér
A patológus szakember ezt követően a Semmelweis Egyetem II. számú Patológiai Intézetétől kapott meghívást a citológiai labor kialakítására és vezetésére. „1992-ben, 30 éves koromban kerültem ide, és nagyon örültem a lehetőségnek: hatalmas klinikai anyaggal dolgozhattam, gyakorlatilag az összes tumortípus előfordult itt. Három hónap alatt az egyetemi intézet teljes archívumát átnéztem, majd engedélyt kértem egy ambulancia létesítésére az I. számú Sebészeti Klinikán, ahol a mintavételezést is én magam kezdtem el végezni. Ez annyira jól ment, hogy a sebész szakorvos kollégák idővel le is álltak a mintavételezéssel” – mondja pályájának erről az időszakáról Járay.
„A sikeres szövettani és citológiai diagnosztikai munka egyik alapfeltétele a rutin, vagyis hogy egy szakember az évek során minél több mintavételt végezzen. Szükség van továbbá a megfelelő technológiai módszerekre, köztük főként az ultrahangvezérlésre, amellyel kellően pontossá tehetőek a mintavételi eljárások. A kenetkészítést ugyancsak a megfelelő gyakorlattal lehet csak megfelelően elsajátítani. Ami nagyon fontos még, az a páciensekkel való személyes találkozás, amire az Eurofins Medserv Kft. szakemberei kiemelten nagy hangsúlyt fektetnek: a találkozás mondhatni már egy fél diagnózist ad, hiszen magát az embert is látjuk és beszélgetünk vele, és nem csak a citológiai kenetből próbálunk meg szövettani diagnózist felállítani. A személyes találkozásból rengeteg információt kapunk a páciensről: megtudjuk például, hogy dohányzik-e, fogyaszt-e rendszeresen alkoholt, van-e súlyfeleslege vagy akár valamilyen hormonzavara. Az Eurofins Medserv-nél mindent alaposan átbeszélünk a pácienseinkkel, miközben a korábbi leleteiket is átnézzük: ez egy nagyon fontos eleme az aspirációs citológiai szolgáltatásunknak, ami sajnos nem minden hazai intézményben biztosított jelenleg” – emeli ki Járay.
Az Eurofins Medserv szakemberei a méhnyakrákos esetek döntő többségének okaként ismert humán papillómavírus (HPV) szűrésére is kiemelt hangsúlyt fektetnek: az ARTEMIS egy olyan kombinált szűrővizsgálat, amely a lehető legkevesebb szubjektív elemet (hibalehetőséget) tartalmazza, és a HPV fertőzöttséget is vizsgálja. Az ARTEMIS méhnyakrákszűrés három egymást kiegészítő tesztből áll: egy DNS vizsgálaton alapuló hrHPV kimutatásból, a citológiai kenet mikroszkópos patológiai vizsgálatából és egy biomarkervizsgálatból, amely alkalmas a progresszív rákmegelőző állapot kimutatására. „A citológiai vizsgálat nem mutatja ki a HPV vírust, csak a fertőzöttségre utaló sejtelváltozásokból következtet annak fennállására. Feltéve, hogy ezek a jelek már megjelentek, és a megfelelő helyről vették a kenetet. Ezt a problémát küszöböli ki az ARTEMIS vizsgálat, hiszen itt HPV kimutatása is megtörténik a mintából. A hrHPV kimutatás segítségével kiszűrhető az a nagyjából 30%-nyi nőpáciens, akik – negatív citológiai leletük ellenére – fokozottan veszélyeztetettek a méhnyakrák szempontjából.”
Százezer feletti ultrahangvezérelt biopszia az elmúlt több húsz évben
„A Semmelweis Egyetem I. számú Sebészeti Klinikáján dr. Winternitz Tamással kezdtem együttműködni, aki egy nagyon jó sebész és ultrahangos szakorvos. Minden olyan páciensnél, akinél például nem jól tapintható pajzsmirigygöb vagy emlőtumor, illetve ciszta volt jelen, ultrahangvezérelt mintavételt kértem. Az ultrahangvezérlés rendkívüli módon megnövelte a mintavételezés pontosságát, így a székhelyünket néhány hónapon belül szinte teljesen áttettük az ultrahangvizsgálóba. 1993 óta több mint 100 000 ultrahangvezérelt biopsziát végeztünk el, ami – tekintve, hogy a patológusok körében az elmúlt több mint két évtizedben továbbra is a tapintásos vizsgálatok domináltak – kiemelkedő teljesítménynek számít hazai és világviszonylatban egyaránt. A cégünk hatalmas előnye a többi patológiai szolgáltatóval és patológiai kórházzal szemben – azon túl, hogy szakembereink személyesen is találkoznak a páciensekkel – hogy minden esetben ultrahangvezérelt mintavételt alkalmazunk, továbbá a szövettani kenetet is a saját szakembereink értékelik ki házon belül.”
A diagnózis az esetek többségében szerencsére negatív
„2017 óta már nem dolgozom az állami egészségügyben, így szinte kizárólag a hozzánk forduló páciensekre és az itt végzett szövettani diagnosztikai munkámra tudok koncentrálni. A legtöbb páciensünk szerencsére nem beteg, hiszen csak a daganatos betegség gyanúja merült fel, amit az aspirációs citológiai vizsgálat később nem igazol. Ezek a páciensek – teljesen érthető módon – nagyon szoronganak, és hatalmas megkönnyebbülést ad a számukra, amikor azt hallhatják tőlünk, hogy a diagnózis nem valamilyen rosszindulatú daganatos betegség. Ezek a pillanatok rengeteg pozitív energiát adnak nekem nap mint nap. Kisebb arányban – a pácienseink mintegy 10-15 százalékánál – persze előfordul az is, hogy rossz hírt kell közölnöm. Ezekben az esetekben is jobb azonban a teljes bizonyosság, mint a korábbi bizonytalanság, amely lelkileg rendkívül megterhelő, ha hónapokon, esetleg éveken keresztül is fennáll. Szinte naponta akad olyan páciensünk, aki korábban hónapokat, esetleg éveket töltött azzal, hogy egyik orvostól a másikig ment, anélkül, hogy sikerült volna felállítani a diagnózist. A mi szakembereink gyakorlatilag azonnal a végére járnak, hogy mi a pontos diagnózis, ami a több hónapos, esetleg éves várakozás után komoly megkönnyebbülést ad a hozzánk fordulóknak” – mondja a patológus szakember.
Térítésmentes segítségnyújtás a legjobb hazai ellátóhely azonnali megtalálásában rosszindulatú daganat esetén
Az Eurofins Medserv Kft. szakemberei az évek során olyan kapcsolatrendszert alakítottak ki, amely lehetővé teszi számukra a rosszindulatú daganattal diagnosztizált betegek lehető legjobb ellátásának megszervezését. „A korábbi évek alatt kialakított kapcsolatrendszerünknek köszönhetően mára megvalósult az is, hogy a tumoros betegekeinket egy-két nap elteltével – tehát nagyon gyorsan, hiszen a kezelést minél előbb meg kell kezdeni – a lehető legjobb hazai ellátóhelyekre tudjuk irányítani. Ez szintén olyasmi, amit Magyarországon nem minden intézményben kapnak meg a daganattal diagnosztizált betegek. A betegút megszervezését mindenfajta további térítés nélkül végezzük el, méghozzá egyszerűen azért, mert számunkra ez jó érzést ad. Egy rosszindulatú emlődaganat esetében például azonnal onkológus szakembert is ajánlunk – feltéve persze, hogy nem a beteg már meglévő onkológus kezelőorvosa küldte hozzánk mintavételre – illetve gyakorlott sebész kollégát is javaslunk, amennyiben műtétre van szükség. A beteg így gyakorlatilag pár napon belül a remélt gyógyuláshoz vezető útra kerül” – hangsúlyozza Járay Balázs.
Szakmai önéletrajz
Egyetemi tanulmányaimat a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán végeztem, általános orvosi diplomámat cum laude minősítéssel 1987-ben kaptam.
Végzés után az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet patológiai osztályán helyezkedtem el, ahol prof. Tanka Dezső irányítása mellett főképp autoimmun megbetegedések patológiájával, illetve csontbetegségek tanulmányozásával foglalkoztam. Fentiek mellett a nőgyógyászati citológiai szűrővizsgálatokat is én végeztem.
Szakvizsga előtt kezdtem el foglalkozni aspirációs citológiával, főként pajzsmirigy, emlő és csontelváltozások vizsgálatát végeztem.
1991-ben szakvizsgáztam patológiából jeles minősítéssel, 2001-ben citopatológiai szakvizsgát tettem jeles eredménnyel.
1992 októberétől a Semmelweis Orvostudományi Egyetem II. számú Patológiai Intézetében dolgozom, 1997-ben neveztek ki adjunktussá, 2010-től klinikai főorvosként tevékenykedem mint a citológiai egység vezetője.
Az oktatás és a rutin diagnosztikus munka mellett én és munkatársaim végezzük az intézet több mint évi négyezer aspirációs citológiai anyagának értékelését.
1993 végén megszerveztem az I. számú Sebészeti Klinikán működő aspirációs citológiai ambulanciát, ahol a mintavételt saját kezűleg végezzük ultrahang vezérlés mellett, ez a szakrendelés kiegészült további kettővel a Radiológiai Klinikán és az I. Belklinikán.
Dr Járay Balázs citopatológus aspirációs citológia (vékonytű biopszia) magánrendelése az Istenhegyi Magánklinikán érhető el.
További részletekért és bejelentkezéshez látogasson el honlapunkra: aspiracios-citologia.hu »
Fő érdeklődési területem a máj, hasnyálmirigy, pajzsmirigy, emlő és nyirokcsomók betegségeinek citopatológiája, a nőgyógyászati citológia, valamint a hasnyálmirigy és máj daganatok hisztológiája. Munkám során igyekeztem felhasználni a citológiai és hisztológiai vizsgálatok során a modern vizsgálóeljárásokat, úgymint immuncitokémia, elektronmikroszkópia, molekuláris patológiai vizsgálatok aspirátumokon, stb. Részt veszek a szakorvosképzésben, valamint a postgraduális képzésben és a PhD oktatásban is, ez évi több tucat előadást jelent
2000-ben a Magyar Patológusok Társasága Citodiagnosztikai Szekció titkárának választottak, 2009-ben további 4 évre meghosszabbították megbízásomat.
2004-ben beválasztottak a Patológus szakmai kollégiumba, és a Magyar Patológusok Társaságának vezetőségébe.
Az Országos Tisztiorvosi Hivatal állandó szakértője vagyok az emlőrákszűrés programban.
A hazai kongresszusokon poszterekkel és előadásokkal, valamint továbbképzésekkel vettem részt, 2001 áprilisában az első magyar citológus kongresszust szerveztük meg, a további éves kongresszusok tudományos bizottságának titkára vagyok.
Számos közleményem is megjelent, magyar és külföldi szaklapokban, impakt faktoraim száma 26.
1996-ban megalakítottam a Medserv Egészségügyi Kft-t (új nevén Eurofins Medserv Kft.), melynek orvosigazgatója vagyok. A Kft szövettani és citológiai vizsgálatok végzésével foglalkozik, ez évi 60-70000 cervix citológiai vizsgálatot, 3500 aspirációs citológiai vizsgálatot, 7000 saját laborban feldolgozott szövettani anyag vizsgálatát és kb. 10000 konziliumi szövettani vizsgálatot jelent. A laboratóriumi munkák a Kft saját laboratóriumában illetve a Nyírő Gyula Kórház szövettani laboratóriumában történnek. Az anyagok leletezését jómagam valamint 13 patológus és citopatológus szakorvos végzi,11 szűrő asszisztens és 5 szövettani asszisztens segíti munkánkat valamint 4 adminisztrátor.
Megrendelőink között kiemelném a következőket: Nyírő Gyula Kórház, Szent István és Szent László Kórház, Jahn Ferenc Kórház, Telki Magánkórház, Mamma Egészségügyi Rt Budapest, Szolnok és Csorna, Medicover Magánbiztosító Rt, Genoid Kft, KPS Kft, Budai Egészségközpont, VI. kerületi szakrendelő, Budapesti Vasútegészségügyi Szolgálat, XIII, kerületi szakrendelő, BRFK Egészségügyi Szolgálata,VI. kerületi szakrendelő, VIII. kerületi szakrendelő, XI. kerületi szakrendelő, XX. Kerületi szakrendelő, Csepeli szakrendelő, Rózsakert Orvosi Centrum, kb 150 magánnőgyógyász, 8 plasztikai sebész.
Budapesten három magán egészségügyi centrumban végzek aspirációs citológiai rendelést, ahol a daganatgyanús elváltozásokból saját kezűleg veszek mintát ultrahang vezérlés mellet és 24 órán belül a citopatológiai lelet is rendelkezésre áll.
Továbbképzések, kongresszusi részvételek
- 1992 januárjában egy hónapot töltöttem az Országos Onkológiai Intézet citodiagnosztikai osztályán Bodó Miklós professzornál, majd ugyanezen év szeptemberében három hétig dr Vass László főorvosnál tanultam citológiát a Flór Ferenc Kórház citológiai és patológiai osztályán.
- 199o-ben részt vettem a III. nemzetközi osteoporozis symposiumon Koppenhágában, 1993-ban nemzetközi nőgyógyászati citológiai továbbképzésen Balatonaligán, a XXI. Európai citológus kongresszuson Bécsben.
- 1994-ben részt vettem a XXII. Európai citológus kongresszuson Amszterdamban, majd ezen év októberében egy hónapot töltöttem Malmöben a lundi egyetem oktatókorházának citológiai osztályán professzor Karin Lindholmnál.
- l995 májusában kórszövettani továbbképzésen voltam Bécsben, melyet az amerikai Mayo klinika szervezett. Előadásokkal szerepeltem a XXI. IAP kongresszuson 1996-ban Budapesten, 1997-ben a 24th European Congress of Cytology-n Ljubljanában, 1998-ban a XIII. International Congress of Cytology-n Tokyoban, részt vettem a 25th European Congress of Cytology-n 1998-ban Oxfordban.
- Az 1999-es budapesti 26th European Congress of Cytology-nak tudományos titkára voltam, én tartottam a felkért nyitóelőadást
- 2000. márciusában 3 hetet töltöttem Prof. Euphemia McGoogennél Edinburghban.
- 2000 szeptemberében felkért előadóként szerepeltem Caprin a magyar-olasz pancreatológusok 3. kongresszusán.
- A 29th European Congress of Cytology-n 2003-ban üléselnök és felkért előadó voltam.
- Részt vettem posterrel a XV. International Congress of Cytology-n Santiago de Chilében 2004-ben
- 2009 ben rész vettem a 35th European Congress of Cytology-n Liszabonban.
- 2010-ben az Edinburghi 17th International Congress of Cytology résztvevője voltam.
- 2015-ben részt vettem a 39th European Congress of Cytology-n Milánóban.
- 2016-ban Yokohamaban a XIX. International Congress of Cytology-n vettem részt.
- 2023-ban a 44th European Congress of Cytology szervező bizottságának tagja voltam Budapesten
Publikációk
Cytodiagnosis of Ewing sarcoma.
Járay B, Balogh Z.
Orv Hetil. 1994 Sep 25;135(39):2151-4. Hungarian.
Glandular myxoma of the heart.
Sipos B, Járay B, Richter T.
Orv Hetil. 1995 Jun 18;136(25):1333-5. Hungarian.
Papillary cystic neoplasms in the ectopic pancreas.
Kövári E, Járay B, Pulay I.
Orv Hetil. 1996 Apr 28;137(17):923-5. Hungarian.
Helicobacter pylori infection in congestive gastropathy.
Bahnacy A, Kupcsulik P, Elés Z, Jàray B, Flautner L.
Helicobacter. 1996 Sep;1(3):168-71.
Search for prognostic factors in head and neck cancer.
Kraxner H, Tamás L, Járay B, Ribári O, Szentirmay Z, Szende B.
Acta Otolaryngol Suppl. 1997;527:145-9
Helicobacter pylori and congestive gastropathy.
Bahnacy A, Kupcsulik P, Elés ZS, Jàray B, Flautner L.
Z Gastroenterol. 1997 Feb;35(2):109-12.
Ultrasound-guided fine-needle aspiration biopsy of focal liver lesions.
Járay B, Turányi E, Szalay K, Winternitz T.
Orv Hetil. 1997 Jul 6;138(27):1731-6. Hungarian
Relationship between the cellular DNA content, p53 protein overexpression and metastatic potential of head and neck cancer.
Tamás L, Kraxner H, Járay B, Szentirmay Z.
British Journal of Cancer 77:7-7 · January 1998
Renal oncocytoma.
Csata S, Répássy D, Iványi A, Járay B.
Orv Hetil. 1998 Nov 8;139(45):2719-21. Hungarian
Kidney oncocytoma.
Csata S, Répássy D, Iványi A, Járay B.
Acta Chir Hung. 1998;37(1-2):125-32.
Eosinophilic cystitis.
Csata S, Répássy DL, Hazslinszky P, Járay B.
Acta Chir Hung. 1999;38(3-4):303-10.
Eosinophil cystitis.
Csata S, Répássy D, Hazslinszky P, Járay B.
Orv Hetil. 2000 Apr 30;141(18):967-70. Hungarian.
Prognostic significance of P53 histochemistry and DNA histogram parameters in head and neck malignancies.
Tamás L, Kraxner H, Mechtler L, Répássy G, Ribári O, Hirschberg A, Szentkúti G, Járay B, Szentirmay Z.
Anticancer Res. 2000 Sep-Oct;20(5C):4031-7.
Pancreatic head mass, what can be done? Diagnosis: cytology.
Járay B, Székely E, Winternitz T, Tarján Z, Tihany TF.
JOP. 2000 Sep;1(3 Suppl):118-22.
Prediction of irinotecan efficiency in colorectal cancer
Revekka Harisi, Jozsef Dudas, Winternitz T., Balázs Járay, György Bodoky
Lege artis medicinae: új magyar orvosi hírmondó 11(S1):13 · January 2001
Leiomyosarcoma of the female breast.
Székely E, Madaras L, Kulka J, Járay B, Nagy L.
Pathol Oncol Res. 2001;7(2):151-3.
Expression of proliferating cell nuclear antigen during colorectal tumorigenesis.
Revekka Harisi, Jozsef Dudas, János Weltner, Gy. Bodoky, Balázs Járay, L. Flautner
Hepato-gastroenterology 49(S2):CCXXXI · January 2002
Pathology of liver tumors.
Schaff Z, Székely E, Járay B, Kiss A.
Orv Hetil. 2004 Feb 15;145(7 Suppl 1):368-74.
Simultaneous bilateral occurrence of a mixed mesodermal tumor and cystadenocarcinoma in the ovary.
Vermes G, Acs N, Szabó I, Langmár Z, Járay B, Bánhidy F.
Pathol Oncol Res. 2004;10(2):117-20.
Mucocele of the appendix: an unusual cause of lower abdominal pain in a patient with ulcerative colitis. A case report and review of literature.
Lakatos PL, Gyori G, Halasz J, Fuszek P, Papp J, Jaray B, Lukovich P, Lakatos L.
World J Gastroenterol. 2005 Jan 21;11(3):457-9.
HHV-8 positive, HIV negative disseminated Kaposi’s sarcoma complicating steroid dependent ulcerative colitis: a successfully treated case.
Bursics A, Morvay K, Abrahám K, Marschalkó M, Kardos M, Járay B, Nagy K.
Gut. 2005 Jul;54(7):1049-50.
Invasive lobular breast cancer: pitfall for the radiologist?.
Egyed Z, Járay B, Péntek Z.
Orv Hetil. 2006 Feb 5;147(5):219-26. Hungarian
Change in location of colorectal cancer in Hungarian patients between 1993-2004.
Fuszek P, Horváth HC, Speer G, Papp J, Haller P, Halász J, Járay B, Székely E, Schaff Z, Papp A, Bursics A, Harsányi L, Lukovich P, Kupcsulik P, Hitre E, Lakatos PL.
Orv Hetil. 2006 Apr 23;147(16):741-6. Hungarian.
Location and age at onset of colorectal cancer in Hungarian patients between 1993 and 2004. The high number of advanced cases supports the need for a colorectal cancer screening program in Hungary.
Fuszek P, Horvath HC, Speer G, Papp J, Haller P, Fischer S, Halasz J, Jaray B, Szekely E, Schaff Z, Papp A, Bursics A, Harsanyi L, Lukovich P, Kupcsulik P, Hitre E, Lakatos PL.
Anticancer Res. 2006 Jan-Feb;26
Difficulties in the diagnosis of intracystic tumors of the female breast.
Egyed ZS, Péntek Z, Ormándy K, Járay B, Kulka J, László ZS.
Neoplasma. 2007;54(1):75-82
Radial scar-significant diagnostic challenge.
Egyed Z, Péntek Z, Járay B, Kulka J, Svastics E, Kas J, László Z.
Pathol Oncol Res. 2008 Jun;14
Evaluation and comparison of the clinical, surgical and pathological TNM staging of colorectal cancer.
Harisi R, Schaff Z, Flautner L, Winternitz T, Jaray B, Nemeth Z, Kupcsulik P, Weltner J.
Hepatogastroenterology. 2008 Jan-Feb;55(81):66-72
Triple test score for the evaluation of invasive ductal and lobular breast cancer.
Egyed Z, Járay B, Kulka J, Péntek Z.
Pathol Oncol Res. 2009 Jun;15(2):159-66.
The Proliferative Cell Nuclear Antigen Of Sequential Progression in Colorectal Adenoma-Dysplasia-Carcinoma Transition
Harisi R, Schaff Z, Flautner L, Winternitz T, Jaray B, Nemeth Z, Kupcsulik P, Weltner J. ,Jeney Andras
Anticancer research · January 2008
Primary adenocarcinoma of the rectovaginal septum without associated endometriosis.
Langmár Z, Harsányi L, Székely E, Járay B, Csömör S, Kazy Z.
Orv Hetil. 2008 Nov 23;149(47):2251-3. doi: 10.1556/OH.2008.28442. Hungarian
Immunohistochemical phenotype of breast carcinomas predicts the effectiveness of primary systemic therapy.
Kulka J, Tokés AM, Tóth AI, Szász AM, Farkas A, Borka K, Járay B, Székely E, Istók R, Lotz G, Madaras L, Korompay A, Harsányi L, László Z, Rusz Z, Molnár BA, Molnár IA, Kenessey I, Szentmártoni G, Székely B, Dank M.
Magy Onkol. 2009 Dec;53(4):335-43.
Pathologic diagnosis and histopathology record of breast cancer.
Cserni G, Francz M, Járay B, Kálmán E, Kovács I, Kulka J, Orosz Z, Udvarhelyi N, Vass L.
Magy Onkol. 2010 Sep;54(3):217-26
The prognostic value of cell proliferation in colorectal adenomas and carcinomas
Harisi R, Schaff Z, Flautner L, Winternitz T, Jaray B, Nemeth Z, Kupcsulik P, Weltner J. ,Jeney Andras
Zeitschrift für Gastroenterologie 48(05) · May 2010
Marked increase in CYP24A1 gene expression in human papillary thyroid cancer.
Balla B, Kósa JP, Tobiás B, Halászlaki C, Takács I, Horváth H, Speer G, Nagy Z, Horányi J, Járay B, Székely E, Lakatos P.
Thyroid. 2011 Apr;21(4):459-60.
Comparative study of somatic oncogene mutations in normal thyroid tissues and thyroid neoplasms.
Tóbiás B, Balla B, Kósa P J, Horányi J, Takács I, Bölöny E, Halászlaki C, Nagy Z, Speer G, Járay B, Székely E, Istók R, Lakatos P.
Orv Hetil. 2011 Apr 24;152(17):672-7
Basic cytomorphology of pancreatic lesions
Jaray B, Szekely E.
Diagnostic Histopathology 17(7):293-300 · July 2011
1048 miR EXPRESSION PROFILE OF SURGICALLY RESECTED OR SORAFENIB TREATED HCC
Gyöngyösi B, Végh É, Járay B, Székely E, Fassan M, Bodoky G, Schaff Z, Kiss A.
Journal of Hepatology 58:S430-S431 · April 2013
Pretreatment MicroRNA Level and Outcome in Sorafenib-treated Hepatocellular Carcinoma.
Gyöngyösi B, Végh É, Járay B, Székely E, Fassan M, Bodoky G, Schaff Z, Kiss A.
J Histochem Cytochem. 2014 Aug;62(8):547-55.
Vitamin D-neutralizing CYP24A1 expression, oncogenic mutation states and histological findings of human papillary thyroid cancer.
Balla B, Tobiás B, Kósa JP, Podani J, Horváth P, Nagy Z, Horányi J, Járay B, Székely E, Krenács L, Árvai K, Dank M, Putz Z, Szabó B, Szili B, Valkusz Z, Vasas B, Győri G, Lakatos P, Takács I.
J Endocrinol Invest. 2015 Mar;38(3):313-21
The role of aspiration cytology in tumor diagnostics.
Székely E, Istók R, Székely T, Kovács I, Somorácz Á, Járay B.
Magy Onkol. 2014 Dec;58
Genetic Alterations in Hungarian Patients with Papillary Thyroid Cancer.
Tobiás B, Halászlaki C, Balla B, Kósa JP, Árvai K, Horváth P, Takács I, Nagy Z, Horváth E, Horányi J, Járay B, Székely E, Székely T, Győri G, Putz Z, Dank M, Valkusz Z, Vasas B, Iványi B, Lakatos P.
Pathol Oncol Res. 2016 Jan;22(1):27-33.
Claudin-1 as a Biomarker of Cervical Cytology and Histology.
Benczik M, Galamb Á, Koiss R, Kovács A, Járay B, Székely T, Szekerczés T, Schaff Z, Sobel G, Jeney C.
Pathol Oncol Res. 2016 Jan;22(1):179-88
Reliability of immunocytochemistry and fluorescence in situ hybridization on fine-needle aspiration cytology samples of breast cancers: A comparative study.
Acs B, Szekely N, Szasz AM, Lotz G, Szekely T, Istok R, Szekely E, Madaras L, Kulka J, Jaray B.
Diagn Cytopathol. 2016 Jun;44(6):466-71
Predictive value of somatic mutations for the development of malignancy in thyroid nodules benign by cytopathology
Halászlaki C, Tóbiás B, Balla B, Kósa JP, Horányi J, Bölöny E, Nagy Z, Speer G, Járay B, Székely E, Istók R, Székely T, Putz Z, Dank M, Lakatos P, Takács I.
Endocr Pract. 2016 Sep;22(9):1081-7.
Pathological diagnosis, work-up and reporting of breast cancer. Recommendations of the 3rd Hungarian Consensus Conference on Breast Cancer.
Cserni G, Kulka J, Francz M, Járay B, Kálmán E, Kovács I, Krenács T, Udvarhelyi N, Vass L.
Magy Onkol. 2016 Sep;60(3):209-28. Hungarian.
Performance of a new HPV and biomarker assay in the management of hrHPV positive women: Subanalysis of the ongoing multicenter TRACE clinical trial (n > 6,000) to evaluate POU4F3 methylation as a potential biomarker of cervical precancer and cancer.
Kocsis A, Takács T, Jeney C, Schaff Z, Koiss R, Járay B, Sobel G, Pap K, Székely I, Ferenci T, Lai HC, Nyíri M, Benczik M.
Int J Cancer. 2017 Mar 1;140(5):1119-1133.
Dual-Stained Cervical Cytology and Histology with Claudin-1 and Ki67.
Szekerczés T, Galamb Á, Kocsis A, Benczik M, Takács T, Martonos A, Járay B, Kiss A, Jeney C, Nyíri M, Schaff Z, Sobel G.
Pathol Oncol Res. 2018 Feb 13.
Genetic testing of thyroid nodules using a gene panel developed on a new generation sequencing platform.
Kocsis-Deák B, Balla B, Árvai K, Tobiás B, Győri G, Járay B, Székely E, Podani J, Kósa J, Lakatos P.
Orv Hetil. 2019 Sep;160(36):1417-1425. doi: 10.1556/650.2019.31492.
Pathological diagnosis, work-up and reporting of breast cancer. Recommendations from the 4th Breast Cancer Consensus Conference.
Cserni G, Francz M, Járay B, Kálmán E, Kovács I, Krenács T, Tóth E, Udvarhelyi N, Vass L, Vörös A, Kulka J.
Magy Onkol. 2020 Dec 14;64(4):301-328. Epub 2020 Nov 30
Incidentally discovered ectopic tissue in the central neck region (level VI) of the neck – A case series, retrospective analysis and literature review
Bernadett Lévay 1 , Ilona Péter 2 , Georgina Fröhlich 3 , Pál Koltai 1 , Gabriella Ivády 2 , Balázs Járay 4 , Péter Pogány 4 , János Szőke 2 , Erika Tóth 2 , Nóra Udvarhelyi 2 , Ferenc Oberna 1
Magy Onkologia. 2024 Jul 16;68(2):177-190. Epub 2024 Apr 22.
Research Interest Score: 262.2
Citations :521
h-index: 13